Tipy na výlet

Na zámek

Doslova na dosah je jeden z nejkrásnějších českých zámků, který nabízí hned 6 prohlídkových okruhů. Zámek Slatiňany má primárně renesanční charakter na jehož vzhledu se nejvíce podílela knížecí rodina Auerspergů, která výrazně ovlivnila vzhled celého rozsáhlého zámeckého areálu i přilehlého cukrovaru, v němž se nachází Nové místo.
Cesta: 750 m a 13 minut pěšky

Na koně

Hřebčín Slatiňany je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, místní stáje jsou domovem starokladrubských vraníků. Krásu koní si můžete naplno užít ve stájích plemenných hřebců, klisen s hříbaty nebo na rozsáhlých pastvinách nedaleko zámku. Zajímavostí je také kočárovna, historická sedlovna rodu Auerspergů a výcvikové středisko.
Cesta: 1,2 km, 20 min pěšky, 6 min na kole

Na rozhlednu

Rozhledna Bára vysoká 25, 7 m je součástí Rekreačních lesů Podhůra v blízkosti Chrudimi a Slatiňan. Je světovým unikátem díky své atypické konstrukci. Kromě rozhledny se v areálu nachází lanový park a v přilehlých lesích můžete využít hned několik krásných výletních tras pro malé i velké.
Cesta: 4,3 km a 21 min na kole, 3,9 km a 71 min pěšky

Na procházku do parku

Stavte se u nás pro něco dobrého na cestu a udělejte si piknik s krásným výhledem na zámek a do zeleně zámeckého parku, který je od Nového místa doslova nadosah. Na
26 hektarech dendrologicky nejbohatšího parku ve východních Čechách najdete romantické jezírko s lekníny, dětské hospodářství a další drobné zajímavé stavby.
Cesta: 790 m a 14 min pěšky, 1,1 km a 5 min na kole

Na brusle

Hladký povrch cyklostezky z Chrudimi do Slatiňan přímo vybízí ke spanilé jízdě na bruslích podél řeky Chrudimky. Zaparkujte třeba u chrudimského Tesca a příjemnou odměnou téměř na konci stezky vám bude vychlazený drink v Novém místě.
Cesta: 2,3 km, 10 – 15 min na bruslích

Na kolo

Rekreační lesy Podhůra leží mezi Chrudimí, Slatiňany a Rabštejnskou Lhotou. Díky přístupnosti z mnoha stran si můžete na 12 km cyklostezek užít hned několik tras. Kromě krásných výhledů a voňavých lesů si vychutnáte aktivní zastávky třeba ve venkovní tělocvičně, v lanovém parku, na rozhledně Bára a dalších místech, která stojí za to objevit.
Cesta: 4,3 km a 21 min na kole

Na Kočičí hrádek

Nejmilejší výletní cíl našich nejmenších. Kočičí hrádek nechala postavit kněžna Vilemína z Auerspergu pro své ratolesti a od té doby je tato miniatura hrádku uprostřed lesů zdrojem dětských radovánek. Ať budou dobývat hrad nebo bojovat o srdce krásné princezny, tady si vydrží hrát hodiny.
Cesta: 2,3 km, 44 min pěšky, 13 min na kole

Na singltrek

Vyznavači adrenalinu si přijdou na své v nedalekém Cykloparku Podhůra. 1,7 km dlouhý jednosměrný okruh využívající přírodních překážek a terénních nerovností je určený pro mírně pokročilé jezdce. V Novém místě pak můžete uhasit žízeň a zalepit odřená kolena 🙂
Cesta: 3,6 km, 16 min na kole

Na běžky

Nejdřív pěšky, potom běžky 🙂 Pokud zima přeje, můžete si užít pohádkově zasněžené krajiny na běžkách.Vydejte se od chrudimského Tesca podél stezky po zasněženém poli a v Novém místě na vás bude čekat horký drink na zahřátí a něco dobrého na posilněnou.
Cesta: 2,3 km, 10 – 15 min na běžkách

Na vodu

Do Nového místa po vodě? Proč ne 🙂 Vydejte se ze Svídnice hezkým kusem přírody až do Slatiňan. Pár jezů po cestě za to stojí, protože u nás vás čeká odměna. S vodáckou tlupou můžete třeba opéct špekáčky nebo pokračovat dál přes Chrudim až tam, kam vás vlny zanesou.
Cesta: 4,9 km, 74 min po vodě